Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Başkan Hakan Yılmaz, Öznur Çalık’ın Sağlıkta Devrim Yaptık Açıklamasına Tepki Gösterdi

Başkan Hakan Yılmaz, Öznur Çalık’ın Sağlıkta Devrim Yaptık Açıklamasına Tepki Gösterdi
16.03.2022
140
A+
A-

Başkan Hakan Yılmaz, 20 Yılda Vatandaşları Hastalık Hastası Ettiniz

Başkan Hakan Yılmaz, 20 Yılda Sağlık Sektörü Çöktü

İYİ Parti Malatya İl Başkanı Hakan Yılmaz,  20 Yılda AKP’nin Yaptığı Tek Devrim Müteahhitleri Büyütmek Olu

İYİ Parti Malatya İl Başkanı Hakan Yılmaz, AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın  Malatya Tabip Odasını ziyaretinde “20 yılda sağlık alanında büyük devrimlerin yaptık açıklamasına  tepki  gösterdi.

İYİ Parti Malatya İl Başkanı Hakan Yılmaz, Sayın AKP Milletvekili Öznur Çalık  bizim  dönemimizde 20 yılda sağlık alanında büyük devrimlerin yaptık sağlıktaki devrimin en önemli mihenk taşının doktorlar ve sağlık çalışanları olduğunu söylüyor. Peki  böyle büyük  bir  devrim  yaptıysanız Sadece son  bir  kaç  yıl  içerisinde binlerce  doktor  ve sağlık çalışanı  neden ülkeyi  terk ediyor.

Türkiye Tabibler Birliği  verilerine göre son beş yılda 4.583 doktor Türkiye’den ayrıldı.  Bu yılın sonuna kadar bu  sayının artarak  devam  edeceği tahmin ediliyor. Özellikle Doktorların başta Almanya  olmak  üzere  diğer Avrupa ülkelerini tercih ediyor. Türk Doktorlarının Almanya ve Avrupa’yı  seçmesinin birinci  sebebi “Almanya’da birinci basamak hekimlikte çok ciddi bir açık var. Almanya’da 12 saatten fazla çalıştırılmıyor ve 20 dakikada bir hasta bakımı gibi birtakım kurallar var. Böyle olunca hekim ihtiyacı da çok artıyor. Başkan Hakan Yılmaz,  ülkemizde bir hekimi en az  36 saat çalıştırıyor veya 5 dakikada bir hasta bakması isteniyor. Türkiye’deki hekimle Almanya’daki hekimi karşılaştırdığınız zaman Türkiye’de Almanya’da ki üç veya dört hekimin günlük mesaisini yapıyor” diye konuştu.

Hekimlerin ülkeyi terk etme nedenlerini de sıralayan Başkan Hakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birinci neden ekonomik. Düşük  maaş alan  hekimler, açlık sınırının biraz üzerinde, yoksulluk sınırının ise üç katı altında. İkinci neden çalışma koşulları. Hekimler çok büyük bir sömürü altında. Üçüncü olarak sağlık sistemi çok kötü yönetiliyor. Dördüncü ise vatandaş etkisi. Hekimlere uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddet  gün  geçtikçe  artarak  devam  ediyor.

Sayın  Milletvekili  Öznur Çalık’söyleyeceğim tek  şey  “20 yılda sağlık alanında büyük devrimlerin yaptık demek  insanları aldatmaktan başka bir  şey değildir. 20 yılda  doktoru  olmayan , gerekli  teknolojik  cihazları  olmayan , ilacı  olmayan fiziksel  görünüşü  modern ama  içeriği işlev  olmayan hastaneler  yaptığınız. 20 yıldır  yaptığınız  en büyük devrim her alanda  olduğu  gibi  sağlıkta’da  ülkeyi  20  yıl  değil 50  yıl  geriye  götürdüğünüzdür. 20 Yılda  sağlıkta  yaptığınız en büyük devrim şehir  hastanelerinin sahibi  olan  müteahhitlerinin zenginliğine zenginlik  kattığınız dır.  Bugün Mecliste gurup toplantısında  Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendinin dediği gibi  bir  çok ilde yapılan   şehir hastanelerinin 25 yıllığına Malum 5’li  müteahhitlere  kiralama  karşılığında  verilip yapılmasının  doğru  olmadığını sadece 3  yıl  içerisinde bu yapılan hastanelerinin  maliyetinin çıkarttığını söylemesi  sağlıktaki vurgunun  ne boyutta  olduğunu  ortaya  koymaktadır.

Başkan Hakan Yılmaz, Bugün Malatya’da  yapılan  yeni  devlet  hastanesinin yatak  kapasitesi yaklaşık 650 oysaki  Malatya’da  yıkılan eski  iki  devlet hastahanesinin  yatak  sayısı 1200’ün  üzerindeydi. Şimdi  siz  bu  iki  hastaneyi  yıkmakla  Malatya’da sağlıkta  devrim mi  yapmış  oldunuz.  Hastanelerde  Doktor yok , sağlık  çalışanı yok, teknik cihazlar  yok , ilaç  yok. Hastalara  randevu  verilmiyor.  Emar ve Tomografi  gibi çok  önemli  hizmetler  için  hastalara aylar  sonraya  gün  veriliyor. Tabi  randevu alabilirlerse..  Bugün  denemesi  bedava Sayın Öznur Çalık’la birlikte hastaneden telefon yoluyla randevu almaya  kalkalım bakalım  randevu alabiliyor musunuz.. Hastahane polikliniklerinde  doktor  yok . Doktor  olsada sıra  yok.  Muayene yok. Sayın Öznur Çalık Sağlıkta yaptığınız devrim  bu mudur vatandaş adına  kamu adına  soruyorum  dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.