DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Doç. Dr. Ahmet Karakeçi, Mesane Pili Uygulaması Ürolojinin Kalp Pili Diyebiliriz

Doç. Dr. Ahmet Karakeçi, Mesane Pili Uygulaması Ürolojinin Kalp Pili Diyebiliriz
14.06.2023
196
A+
A-

DOÇ. DR. AHMET KARAKEÇİ; ‘ÜROLOJİNİN KALP PİLİ OLARAK NİTELENDİRİLEBİLİRİZ…’

Fırat Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, mesane pili uygulaması hakkında bilgiler verdi.

Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, halk arasında mesane pili olarak da bilinen sakral nöromodülasyonun mesane ve bağırsak fonksiyonlarını düzenleyen sinirlerin uyarılması ile o bölgedeki sinirsel problemi çözmeyi hedefleyen bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi.

BU YÖNTEM ÜLKEMİZİN BATI TARAFINDA YAYGIN OLARAK UYGULANMAKTADIR…

Dr. KARAKEÇİ, mesane pili uygulamasının sık idrara çıkma, idrar ve büyük abdest tutamama, idrarı tam boşaltamama ve ağrılı mesane tanısı olan kişilerde bu problemleri çözmede özellikle ülkemizin batı tarafında yaygın olarak kullanılan bir yöntem olduğunu ifade etti.

Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, kardiyolojideki kalp pili uygulamasında olduğu gibi bu yöntemin de ürolojinin kalp pili olarak nitelendirilebileceğini sözlerine ekledi.

Mesane pili uygulanmasının avantajlarını dile getiren Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, işlemin bir test aşamasına sahip olduğunu yani hastaya geçici bir pil uygulaması yaptıklarını, iki ile üç hafta arasında veya en geç otuz gün pilin hastanın üzerinde kaldığını, hastanın bu işlemden fayda gördüğünde kalıcı pil uygulamasına geçtiklerini ve böylece test aşaması ile pilin başarısını ön görebildiklerini söyledi.

Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, yapılan bu uygulamadan hastanın fayda görmediği takdirde pili hastanın üzerinden çıkardıklarını, bu işlemin cerrahi anlamda negatif bir sonuca neden olmadığını vurguladı.

çamlıca

MESANE PİLİ UYGULAMASI LOKAL VE GENEL ANEZTEZİ ŞARTLARI ALTINDA YAPILMAKTADIR…

Fırat Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, mesane pili ameliyatının ameliyathanede lokal anestezi eşliğinde veya genel anestezi şartları altında yapıldığını, kalça kemiği içine mesaneden bağırsaklara uzanan sinirlerin uyarılmasını sağlayan bir elektrot yerleştirdiklerini söyledi.

Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, bu yöntemin sık idrara çıkan, idrarını tutamayan ya da idrara çıkamayan hastalarda yaygın bir şekilde kullanıldığını ifade etti.

MESANE PİLİ UYGULAMASI OLDUKÇA GÜVENLİ BİR YÖNTEMDİR…

Dr. KARAKEÇİ, mesane pili yönteminin oldukça güvenli bir yöntem olduğunu, hastaya uzaktan verilen kumanda sayesinde hastanın istemediği zamanda bu cihazı tamamen durdurabildiğini söyledi.

Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, zekâ geriliği olan, psikiyatrik rahatsızlığı bulunan, cihazı kullanma yeteneği olmayan, şeker hastalığı olan, prostat tümörüne bağlı idrar yolu tıkanıklığı olan kişilerde ve gebelerde bu yöntemin önerilmediğini ifade etti.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, bu işlemin bilinen ve tedavideki yeri kanıtlanmış bir uygulama olduğunu, Avrupa’ da ve Amerika’da FDA tarafından onaylanmış bir yöntem olduğunu, elli beş yaş altı kişilerde SGK tarafından özellikle ilk faz ödemesinin karşılandığını söyledi.

Doç. Dr. Ahmet KARAKEÇİ, ülkemizde yaygın olarak kullanılan bu yöntemin Fırat Üniversitesi Hastanesinde de yaklaşık olarak bir yıldır uygun hastalarda uygulandığının altını çizdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.