DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Büro Açılışı Kalabalık Bir Katılımla Yapıldı

Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Büro Açılışı Kalabalık Bir Katılımla Yapıldı

Malatya ve çevre illerde çok ciddi bir nüfusa sahip  Bölgenin  ve Türkiye’nin en büyük Aşiretlerinden biri  olan  Drejan Aşireti gençleri tek çatı altında toplandı.   

Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Büro Açılışı 20 Kasım Pazar Günü Saat 13.00’da Battalgazi İsmetiye Mahallesi Bölük Emis Sokak Yaşar Kardeşler İş Merkezi Girişinde Açıldı. 

Drejanlıların  ve  konukların yoğun  katılım sağladığı  Dernek Ofisinin açılışı öncesi  Drejan Aşireti özdeşleşmiş  davul ve zurna öncülüğünde geleneksel Tura oyunu oynandı ve halay çekildi.

Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin irtibat ofisinin açılışına Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yazıhan Kaymakamı Kutsal Baytak, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıltaş, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, Daire Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri, STK temsilcileri, Muhtarlar ve Binlerce Aşiret Mensubu ve misafir katılım sağladı.

Açılış öncesi selamlama konuşması yapan Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Kurucu Başkanı Mustafa Özdoğan, ”Globalleşen dünyadan insanlar yaşam mücadeleleri ve hayat şartlarına bağlı olarak köylerden kente göç etmek zorunda kaldılar. İnsanlar bu şekilde birbirlerinden uzaklaştılar ve yabancılaştılar. Dernekler bu konuda çok önemlidir. Dernekler topluma karşılıksız hizmet veren oluşumlardır. Siyaset üstüdür, her görüşü içerisinde barındırır. Toplumun sorunlarını tarafsız bir duruşla rahatlıkla görebilen ve yeri geldiğinde savunmasını yaparak çözüme kavuşturan kuruluşlardır. Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak gençlerimizi çağın tüm zararlarından koruyarak onları ilime, irfana, kültüre yönlendirerek imkanı olmayana imkan, kimsesi olmayana kimse, yolda kalana yoldaş olmak umuduyla bu yola çıktık. Derneğimizin kapıları tüm Drejanlılara ve tüm gençlerimize, yolu hak ve istikameti doğru olan herkese açıktır. Amacımız aşiretimize ve özellikle gençlerimize hizmet etmektir. Gayemiz ulvi, niyetimiz hayırdır. Allah niyetimizi hayreylesin. Drejanlıların hoşgörülüğü, soframızın genişliği ve misafirperverliğimiz geçmişten beri süre gelmektedir. Selahattin Gürkan Başkanımız öğretmenliğinin ilk yıllarını Drejanımızın bir köyünde yapmıştır. Kendi ifadesiyle Drejan köyünde hiçbir zaman tek bir minderde oturmadım, tek bir yatakta uyumadım, beni el üstünde tuttular diyerek misafirperverliğimize vurguda bulunmuştur. Kendilerini Drejanlı gençlerimizin ağabeyi olarak görüyoruz. Derneğimizin açılışına gelen tüm misafirlerimize çok çok teşekkür ediyoruz. “ dedi.

YAZIHAN KAYMAKAMI KUTSAL  BAYTAK, ”YAZIHANDAN VE DREJANLILARIN ARASINDA  OLMAKTAN GERÇEKTEN ÇOK MUTLUYUM ”

Yazıhan Kaymakamı Kutsal Baytak yaptığı konuşmada, ”Bundan yaklaşık 3 ay önce Yazıhan ilçesine atandım. Atanmadan yaklaşık 1 hafta önce çoğu kanaldan beni arayanlar oldu. Arayan herkese Yazıhan nasıl bir yerdir diye sordum. İnanın hiç abartmıyorum Malatya ve Yazıhan özelinde o kadar güzel şeyler söylediler ki, gelemden önce hem Malatya’yı hem Yazıhan’ı çok sevdim. Geldim gördüm ki sizlerin misafirperverliği, gönüllerinizin güzelliği ve en önemlisi samimiyetiniz beni derinden etkiledi. Ben göreve başladığım günden itibaren kendi evimdeymiş gibi hissettim. Bu topraklar öyle topraklar ki, gerçekten kendi farklılıklarını dışarıya yansıtabiliyor. Ben önümüzdeki yıllarda da Drejanlılara, Yazıhan’a ve Malatya’ya hizmet edecek olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Sizlerle aynı yolda yürüyecek olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. İyi ki Yazıhan’a gelmişim ve iyi ki sizleri tanımışım. Mustafa kardeşim 1 ay önce bizler ziyarete geldiler ve böyle bir dernek kurduklarını ifade ettiler. Biz de gençlerin bir araya gelmesi ve kendi sorunlarını ve sıkıntılarını dile getirebilmeleri ve en önemlisi Devlet ile vatandaş arasındaki bir köprü vazifesini görmeleri adına ben Mustafa kardeşime elimden gelen desteği sunmaya hazırım.” İfadelerine yer verdi.

BAŞKAN GÜRKAN,  DREJANLILARIN  BENDE  ÇÖK  ÖNEMLİ  VE  ÖZEL  BİR  YERİ  VARDIR

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ”Drejan farklı bir aşirettir. Kişilerin olgunlaşmasında, büyüğün küçüğünü bilmesinde, gelenek göreneklerin tanınmasında Drejanıların benim kişiliğimde çok büyük etkisi vardır. Sanayi devrimi ile birlikte köyden şehre akın ve şehirdeki yerleşim arttı. Şehirdeki istihdama sahip çıkılmadığı zaman şehirde yalnızlığı getiriyor. Şehir geleneklerinden, göreneklerinden, değerlerinden kopmasına neden oluyor. Onun içindir ki bu derneklerin, hemşeri derneklerinin ve STK’ların toplum hayatında dinamizmin ve demokrasinin temel taşlarıdır. Bu anlamda böyle bir derneğin açılmasında emeği geçen tüm genç kardeşlerimi öncelikle tebrik ediyorum. Bunu önderliğini yapan Mustafa kardeşimizi canı gönülden kutluyorum. Drejanlılar devletine ve milletine bağlı olan bir aşirettir. Benim bildiğim kadarıyla 52 muhtarlığı var Malatya bölgesinde. Drejanlıların bir çatı altında toplanıyor olması, gelenek ve göreneklerine bağlı olması, iyi zamanlarda destek olmaları ve tanımaları önemli bir çatıdır. Bu çatı altında bütün ilçelerimizde Drejanlı köylerimiz vardır. Ben görev yapmam hasebi ile ve gördüğüm hoşgörü nedeniyle kendimi bir Drejanlı olarak kabul ederim. Her gittiğim yerde de Drejanlıların müstesna insanlar olduğunu dil getiririm. Ben tekrar bu derneğimizin Malatya’mıza ve Drejanlı hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların  ardından Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Büro Açılışı gerçekleştirildi ve ve hatıra  fotoğrafları  çekildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.