DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Hamit Özpolat, Kazakistan’la Birlikte Türk Dünyası Karıştırılmak İsteniyor

Hamit Özpolat, Kazakistan’la Birlikte Türk Dünyası Karıştırılmak İsteniyor
09.01.2022
172
A+
A-

Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zammın ardından çıkan olaylarla ilgili Malatya’da sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

Malatya Soykan Parkında, birçok sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Kazakistan’a yapılan  iç  karışıklığa  tepki  gösterip , Kazakistan’da  karışıklığın  ve  kardeş  kavgasının son bulması  için destek açıklamasında bulunuldu.

Katılımcı STK’lar   adına açıklama yapan GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanvekili Hamit Özpolat, Türk halkı olarak Kazakistan’da yaşanan olayları üzüntüyle takip ettiklerini vurgulayarak, “Malatya ve Türkiye’nin farklı alanlarda hizmet veren sivil toplum örgütleri olarak Ata yurdumuz Kazakistan’da 31 Aralık’ta yapılan zamları bahane ederek ülkeyi yangın yerine çeviren içerideki ve dışarıdaki uzantılarıyla ülkenin bekasına kasteden Türk dünyası sevdalıları olarak bir araya geldik.

2 Ocak itibarıyla ülkenin çeşitli eyaletlerinde ve şehirlerinde önceden organize olan terör örgütlerinin dost ve kardeş atayurdu Kazakistan’da yapmış oldukları pervasızca ve zalimce eylemlerin hiçbir hukuki ve ahlaki dayanağı bulunmamaktadır tamamen Kazakistan halkına yönelik katliam ve zulümden başka bir şey değildir. Birkaç hafta önce 30. bağımsızlık yılını kutlayan çok milletin barışık bir şekilde Kazakistan topraklarında yaşadığı hiçbir sorunu olmayan kazak halkını bugün karşı karşıya kaldığı durumu bizler Türk dünyası sevdalıları olarak yaşananları kaygı ile izlemekteyiz. Bu anlamda buradaki sivil toplum örgütleri ile birlikte bizler Kazakistan halkının sevinçlerinin,l sevincimiz, acılarının acılarınızın olduğunu tüm Türk halkı olarak Kazakistan’da gelişen olayları üzüntüyle takip etmekteyiz. 19 milyonu aşan kazak halkı dünyanın en büyük kara topraklarına yaklaşık 2 milyon yediyuz metrekarelik alana sahip sonsuz topraklarda her zamankinden daha fazla kardeşliğe ve birliğe ihtiyacın olduğu ifade etmek istiyorum. böylesi enke içerisinde yaratılmak istenen kaygı ortamı ve kargaşalık sınavını biz Türk milleti olarak gezi olaylarıyla başlayan ve 15 temmuz’la Zirve yapan dışarıdan kurgulu organize olayları üzülerek ifade etmek istiyorum ki bizler de bedel ödeyerek yaşadık. çok şükür devlet büyüklerimizin ve vatandaşımızın sağduyulu olması ile ülkedeki bu kargaşa ve kaos ortamı bertaraf edilmiştir ve bu günüm huzurlu türkiye’si yaratılmıştır..

Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Türk dünyasının ana merkezi konumundaki Kazakistan’ın kazandırdıkları kazanımları bir çırpıda heba etmek isteyen dış güçlere kesinlikle fırsat verilmeyeceği inancındayız. ülkede geçici olarak kollektif güvenlik örgüsünün de kısa zamanda Kazakistan topraklarından çekileceğini ve Kazakistan güvenlik kuvvetlerinin ülkenin tümüne hakim olacağı onanacındayız. Kazakistan devleti Türk devletleri teşkilatında önemli bir yere sahiptir son yıllardaki Türk yurtlarının birbiriyle ortaklaşa yapmış oldukları çalışmaların Elbette ki birileri tarafından rahatsızlık yaratacağını biliyorduk Bu anlamda Kazakistan devleti geçmişteki huzuru ve birlikteliğe yakın zamanda yeniden inşa edip yeni reformlarla kendi vatandaşını güvenliğini sağlayacak güçlü bir devlettir. bizler malatya’daki sivil toplum örgütleri olarak Böylesi günlerde yalnız olmadıklarını bir kez daha Malatya’dan Soykan parkından dünyaya haykırıyoruz. Yaşasın Türk dünyası yaşasın Kazakistan halkı diyerek sözlerime son veriyorum katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 Katılımcılar
GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hamit Özpolat, Türk Ocakları Başkanı Nadir Günata , Mehmet Zafer Ulusal Diriliş Harekatı Genel Başkanı Mehmet Zafer , Anadolu Basın Yayın Birliği Malatya Şube Başkanı Filiz Yavuzkurt ,  Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı İskender Yılmaz,  BİMYAT Genel Başkanı Selim Apohan, Türkiye Kamu-Sen il temsilcisi ve Türk Ulaşım Sendikası Malatya Şube Baskanı Önder Akgü,Malatya Beyazay Şube Başkanı  Kazım Aydoğan ,  DOĞUDER Genel Başkanı Hidayet Özpolat, Malatya Fikir Adamları Derneği Başkanı  Ramazan Baykara,  MASTÖB Malatya Şube Başkanı Yaşar Taztepe,  Alperen Ocakları Malatya Şube Başkanı Yalçın Ergen, Gençlik ve Eğitim Derneği Genel Başkanı Ahmet Bayduz, Milli Talebe Birliği Eski Şube Başkanı Mehmet Sağdıç, Anadolu Basın Birliği Malatya Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekber Kaya, TİNGADER Malatya Şube Başkanı Kazım Erayabakan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.