DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Hisarcıklıoğlu: “D-8 Ülkeleri Arasındaki Ticareti Kolaylaştırmak Gerekiyor”

Hisarcıklıoğlu: “D-8 Ülkeleri Arasındaki Ticareti Kolaylaştırmak Gerekiyor”
09.06.2018
175
A+
A-

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Büyükelçileri, TOBB’un ev sahipliğinde düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu’nun (FCCI) stratejik yol haritasının ele alındığı yemeğin açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, D-8 ülkelerinin arasında ticaret, tarım, sanayi, turizm, enerji ve ulaştırmaya kadar birçok alanda sektörel bazda işbirlikleri olduğunu, ancak bu potansiyeli kullanamadıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’ Ku Jaafar Ku Shaari’yi kutlayarak, “Kendisinin çok başarılı olacağına eminim. D-8 örgütünü, amaçları doğrultusunda daha da ileri taşıyacağına inanıyor ve görevinde başarılar diliyorum” dedi.

D-8 örgütünün kurulmasına öncülük eden merhum Başbakan Necmettin Erbakan’ı rahmetle anan TOBB Başkanı, Erbakan’ın kendileri için farklı bir önemi olduğunu belirterek, geçmişte TOBB’un da başkanlığını yaptığını anımsattı.

D-8 teşkilatının 6 temel ilke üzerinde kurulduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bunlar, savaş yerine barış, çatışma yerine diyalog, çifte standart yerine adalet, üstünlük yerine eşitlik, sömürü yerine paylaşım, baskı ve tahakkümün yerine insan hakları, özgürlük ve demokrasi. Tüm bu ilkeler, esasında çok doğru bir vizyona işaret ediyor. Gelişmiş ve refaha ulaşmış toplumlar olmanın yol haritasını gösteriyor” dedi.

-“Yıllık ortalama büyüme oranımız yüzde 6’lar düzeyinde”

Hisarcıklıoğlu D-8 ülkelerinin şu an bulunduğu durumu değerlendirerek şunları söyledi: “D8 ülkeleri 3 kıtaya yayılmış durumda. Zengin doğal kaynaklara sahibiz. Dünyanın yaklaşık yedide birini teşkil eden, genç ve dinamik nüfusumuz var. Yıllık ortalama büyüme oranımız birçok Batılı ülkenin üzerinde, yüzde 6’lar düzeyinde seyrediyor. D-8’i kurulduğunda 1.820 dolar olan kişi başına düşen millî gelir ortalamamız, bugün 4.500 doları aştı. Toplamda, 1,1 milyar nüfusumuz ve 3,7 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğümüz var. Ancak, sahip olduğumuz imkânlarla karşılaştırınca, bu rakamla mutlu olmamız mümkün değildir”.

Ticaretten tarım ve sanayiye, turizmden enerji ve ulaştırmaya kadar birçok alanda sektörel bazda iş birlikleri bulunduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Ancak, bu potansiyelimizi kullanamıyoruz. Daha çok ticaret yapmalıyız. Daha çok üretmeliyiz. Genç nüfusumuza daha iyi meslekler, daha parlak bir gelecek bırakmalıyız. Bunun için, önce aramızdaki ticareti kolaylaştırmak gerekir. Vize kolaylığı, gümrük ve tercihli ticaret anlaşmalarının imzalanıp yürürlüğe girmesi çok önemli. Bu alanlarda gerekli adımlar atılabilirse, şu an 100 milyar dolar civarında olan D8 içi ticaret, kısa sürede 5 misline kadar artabilir” dedi.

Stratejik yol haritası geliştirilecek

Türkiye’nin D-8 dönem başkanlığı ile D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FCCI) dönem başkanlığını TOBB’un üstlendiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, dönem başkanlığı için planladıkları çalışmalar hakkında bilgi paylaşmak ve görüşleri dinlemek arzusunda olduklarını belirterek, büyükelçilerden, üye ülke ulusal odalarının ve iş çevrelerinin çalışmalara katılımında desteklerini istedi.

Hisarcıklıoğlu, D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu’nu kurumsallaştırmaya dönük Tüzük Çalışmasını tamamlamak istediklerini ve TEPAV tarafından yapılacak çalışma ile D-8 üyesi ülkeler arasında iktisadi işbirliğini daha ileri düzeye taşımayı hedefleyen bir stratejik yol haritası geliştireceklerini söyledi.

-D-8 Genel Sekreteri Shaari: “D-8 ülkeleri dünyanın en güçlü 24 ekonomisi arasına girecek”

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’ Ku Jaafar Ku Shaari de konuşmasına, tekrar TOBB Başkanlığına seçilen Hisarcıklıoğlu’nu kutlayarak başladı.

D-8’in 20 yıl önce kurulan bir teşkilat olduğunu anımsatan Shaari, D-8’in yeniden aktive edilerek, yeni bir dinamizm kazandırılması gerektiğini söyledi.

D-8’in gerçek manada bir ekonomik güç olabileceğini hayal ettiğini anlatan Shaari, bunu birlikte yeni bir anlayışla başarabileceklerini vurguladı.

Yaptırdıkları bir çalışmanın sonuçları hakkında da bilgiler veren Shaari, ekonomik güç merkezlerini masaya yatırdıklarını, 2050 yılında D-8 ülkelerinin dünyanın en güçlü 24 ekonomi arasına gireceğini, birçok Avrupa ülkesini geride bırakacaklarını söyledi. Shaari bu hedefi başaracaklarına inandığını belirterek, toplam 38 trilyon dolarlık bir gayri safi milli hasılaya sahip olacaklarını, bunun D-8 ülkelerini Çin ve Hindistan’dan sonra en güçlü üçüncü ekonomik blok haline getireceğini anlattı.

İftar yemeğine; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcı Vekili Tolga Bermek, D-8 Genel Sekreteri Dato’ Ku Jaafar Ku Shaari, Bangladeş Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi M. Allama Sıddıki, Endonezya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Elçi-Müsteşar Fahmi Aris Innayah, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mouhammad Ebrahim Taherian Fard, Malezya Ankara Büyükelçisi Abd Razak Bin Abdul Wahab, Nijerya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ilyasu Audu Paragalda, Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi, Mısır Arap Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Wael Naggar, TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz, TEPAV Direktörü Güven Sak, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Ali Emre Yurdakul ve TOBB AB Daire Başkanı Mustafa Bayburtlu katıldı.

Ras Ajans

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.