DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

İhsan Akın, Tarım ve Hayvancılıkla İlgili Sorunları Cumhurbaşkanımıza ve Bakanımıza İlettik

İhsan Akın, Tarım ve Hayvancılıkla İlgili Sorunları Cumhurbaşkanımıza ve Bakanımıza İlettik
26.10.2022
34
A+
A-

Malatya Tarım Platformu ve Birlik Başkanı İhsan Akın. Tarım ve Hayvancılıkla İlgili  16 Maddeden Oluşan Sorunları, Cumhurbaşkanımıza ve Bakana İlettik Dedi.

Malatya Tarım Platformu ve Birlik Başkanı İhsan Akın. 22 Ekim Cumartesi Günü  Gençilk Buluşması  ve Miting İçin Malatya’ya  Gelen  ve Akşamda Malatya’da Aktif Faliyette Olan Sivil Toplum Kuruluşları İle Buluşan Malatya Çiftçisinin ve Tarım ve Hayvancılıkla İlgili  16 Maddeden Oluşan Sorunları Dosya Halinde  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımız  Vahit Kirişçi’ye  İlettik Dedi.

Konu İle İlgili Bir Açıklama Yapan Malatya Tarım Platformu ve Birlik Başkanı İhsan Akın Şunları Söyledi ; 

22.10. 2022 Cumartesi günü akşam sivil toplum örgütleri ve sektör temsilcileri programına bizlerde katıldık 16 maddelik sorun öneri ve taleplerimizi sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı sayın Vahit Kirişçi’ye ilettik, bu anlamda gündemdeki acil sorunlarımızdan olan toprak mahsulleri ofisi arpa dağıtımı ile ilgili sıkıntımız giderildi bundan sonra yetiştiricinin bulunduğu kendi ilçesindeki tarım ilçe müdürlüklerimizde müracaatları alınacak ve TMO’ya gönderilecektir.

Yine yaklaşık bir hafta önce yayınlanan destekleme kararnamesinde Hayvansal ve Bitkisel desteklemelerdeki bazı kalemlerde %100 bazı kalemlerde de %150 olmak üzere verilen bitkisel ve hayvancılık desteklemeler için sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan,Tarım ve Orman Bakanımız sayın Vahit Kirişçi ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz. NOT: 16. Maddelik sorun öneri ve taleplerimizin başlık özetleri alttadır.

1)Kırsalın gelişmesi için köy mahalle statüsü köy okulları bölgesel olsa dahi açılması mevzuatın uyumlu hale getirilmesi

2)Damızlık hayvanların alımının daha fazla desteklenmesi ve anaç hayvanların kesilmemesi için daha fazla önlem alınması kontrollerin artırılması.

3)Yayla ve meralardaki sosyal ihtiyaçlar için acil proje desteği verilmesi mevcut projelerimizin desteklenmesi.

4)Mera ıslah projelerine daha çok destek verilmesi ve gerek alan bazlı gerek havza destek verilmesi.

5)Kuruda ve sulu arazilerimizdeki yem bitki çeşitliliğinin arttırılması ve daha çok desteklenmesi.

6)Kadın yetiştirici çiftçi çobanlara sosyal güvence sağlanması desteği SGK desteklenmesi

7)Hayvan ölümlerinin önüne geçilmesi için ilaç parazit mücadelesi aşılar daha çok desteklenmeli ve uygulamaları zamanında yapılmalı.

8)Genç girişimci çiftçiler ve üreticiler daha çok desteklenmeli kırsaldan göçün ve işsizliğin önüne geçilmesi.

9) Kontrollerin artması kırsalda yaygınlaştırılması yayla ve meraya uygun makine ekipman ile hayvancılık kırsal alanda daha çok desteklenmeli

10)Yem girdi maliyetindeki artışlar çok olduğunda piyasa dengesi oluşturulması fahiş fiyat artış ve spekülasyonların önüne geçilmesi.

11)Kırsalda Küçük aile işletmelerine farklı, özel destek ve hizmet verilmesi,

12)Devlette devamlılık esastır proje ve destekler kurum temsilcisi idareci veya yönetici değiştirdiğinde projelerin Sümen altı edilmemesi devam ettirilmesi.

13)Parazit er mücadele gezici araç ve yıkama banyolukları artırılmalı ve daha fazla desteklenmeli.

14)Çobanlık peygamber mesleğidir küçük görülmemesi için temeldeki sorunlar sıkıntılar kesinlikle bir an önce çözülmeli daha fazla tanınmalı tanıtılmalı her alanda desteklenmeli.

15)GES proje ve desteklerine önem verilmeli üretilen elektrikler değerinde TEAŞ tarafından üretici işletmeden eskiden olduğu gibi tekrar alınmalıdır.

16)TMO arpa dağıtımını kendi yapmalı kredi kartı olmalı fiyat biraz daha düşürülmeli silo tonajı arttırılmalı yetiştiriciye üreticiye taksitlendirme yapılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.