DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Malatya TSO’da işverenlere mesleki eğitim teşvikleri anlatıldı

Malatya TSO’da işverenlere mesleki eğitim teşvikleri anlatıldı
28.12.2021
200
A+
A-

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklığında 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikle işverenlere tanınan yeni teşvik ve fırsatlar hakkında toplantı düzenlendi.

 

 

 

Toplantıya Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Celal Abbas Karaduman, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Özkan, Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Şube Müdürü Abdulbaki Ertuğrul, Mesleki Teknik Anadolu Lise Müdürleri ve sektör temsilcileri katıldı.

 

 

 

KARADUMAN: “TSO OLARAK MESLEKİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Malatya TSO Başkan Yardımcısı Karaduman, “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere baktığımızda mesleği eğitimin çoğu zaman düz eğitimin önüne geçtiğini görüyoruz. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilimiz sanayisini ve ekonomisini büyütme hedefinde en önemsediğimiz konu mesleki eğitimdir. Oda olarak Mesleki Eğitimle ilgili yapmış olduğumuz çalışmalardan, projelerden ve faaliyetlerden biraz bahsetmek istiyorum. TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak yürüttüğü proje olan “81 il 81 okul” projesi kapsamında odamızın proje okulu olan Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne her türlü desteği sunuyoruz. Okulumuzun daha kaliteli eğitim verebilmesi adına fiziki imkânlarının gelişmesine katkı sunarken her türlü projelerine destek veriyoruz. Başarılı öğrencileri verdiğimiz burslarla motive ediyoruz. LGS sonrası tercih döneminde yine Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte meslek liselerinin tanıtımını yaparak, tercih edilmesini sağlamak için çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Teknofest başta olmak üzere meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerimizin katıldığı yarışmalarda onlara sponsor olarak kendilerine daha da inanmalarını sağlıyoruz. En son İstanbul’da düzenlenen 2021 Teknofest’in finalinde yarışan Hasan Akbudak İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Ebabil ve Aktolgalı ekibine ana sponsor olmuştuk. Hedefleri ve projeleri olan gençlerimizin her alanda desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Mesleki Eğitim Çalıştayları düzenliyoruz. Bu çalıştaylarda mesleki eğitime iş dünyasının bakış açısını, istihdamda nitelikli personel ihtiyacını ve yeni teşvikleri masaya yatırıyoruz” dedi.

 

 

 

“EĞİTİME YAPILAN YATIRIM HER ZAMAN KAZANDIRIR”

MTSO’nun İŞGEM Mesleki Eğitim Projesinden de bahseden Karaduman, “Mesleki eğitime verdiğimiz önemin en önemli göstergesi olarak 2’inci OSB’de dev bir İŞGEM Mesleki Eğitim Merkezi inşa ediyoruz. Projemiz tamamlandığında, meslek liselerinden veya yüksekokullardan mezun olan gençlerimizin kendilerini daha da geliştirmelerine fırsat tanıyacağız. 3-6 gibi kısa süreli ve uygulamalı eğitimlerle gençlerimize yeni meslekler kazandırıp, sanayimizde istihdam edilmelerinin önünü açacağız. Bu arada sizlerle güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Çok kısa süre içinde 1’inci OSB’de 20 bin metrekare alana büyük bir eğitim kompleksi inşa edeceğiz. Çatı kuruluşumuz olan TOBB’un finansörlüğünde hayata geçireceğimiz Meslek Lisesi projemizde 24 derslikli bir lise, 200 öğrenci kapasiteli yurt ve kapalı spor salonu yer alacak. Bu lisemizde sadece ilimizden değil, ilçelerimizden ve çevre illerden gelen öğrencilerimiz eğitim alacak. Her yatırımın riski vardır, her yatırımdan zarar edebilirsiniz ama insana yapılan yatırım, eğitime yapılan yatırım her zaman kazandırır. Bu düsturla; Mesleki eğitime verdiğimiz önemi ve desteği katlayaraksürdüreceğiz” diye konuştu.

 

 

 

ÖZKAN: “ŞUANDA MESLEKİ EĞİTİME ÇOK GÜZEL BİR BAKIŞ AÇISI VAR”

 

 

 

Malatya TSO’nun mesleki eğitime bakış açısının en üst seviyede olduğunu vurgu yapan Malatya TSO Meclis Başkanı Hasan Özkan ise “Çeşitli sebeplerle maalesef mesleki eğitim sekteye uğradı. Ama şu anda görüyoruz ki mesleki eğitime çok güzel bir bakış ve bununla alakalı çırpınış var. Devletimizi bu noktada takdir etmek lazım. Özel mesleki okullara teşvik veriyor. Aslında bu teşvikin ana esprisi şu, ‘ben bu mesleki eğitimi kıymetli görüyorum, kalkınması için uğraşıyorum’ Malatya TSO’nun mesleki eğitime bakış açısı da en üst seviyededir” diye konuştu.

 

 

 

ERTUĞRUL: “GENÇ NÜFUSU AVANTAJA ÇEVİRMENİN YEGÂNE YOLU MESLEKİ EĞİTİMDEN GEÇİYOR”

 

 

 

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim Şube Müdürü Abdulbaki Ertuğrul da, “Ülkemizde 2023 vizyonuna uygun olarak sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamanın, sahip olduğumuz genç nüfusu küresel rekabette avantaja çevirmenin yegâne yolu nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimden geçmesidir” şeklinde konuştu.

 

 

 

3308 SAYILI MESLEKİ EĞİTİM KANUNU SUNUMU YAPILDI

 

 

 

Yapılan konuşmaların ardından Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Remzi Sevim, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikle işverenlere tanınan yeni teşvik ve fırsatlar hakkında sunum gerçekleştirdi. Toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.