DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

MHP’li Başkan Mustafa Aluç, Büyükçay Barajı Hakkında Neden Bilgilendirme Yapılmıyor ?

MHP’li Başkan Mustafa Aluç, Büyükçay Barajı Hakkında Neden Bilgilendirme Yapılmıyor ?

BÜYÜKÇAY BARAJI HAKKINDA NEDEN BİLGİLENDİRME YAPILMIYOR

MHP Pütürge İlçe Başkanı Mustafa Aluç, Pütürge Tepehan Bölgesinde Yapılması Planlanan Büyükçay Barajı Neden Mağdur Olacak İnsanlara Bir Bilgi Verilmiyor. Acaba Mağduriyet Boyutu Sanılandan Daha Mı Büyük ?

MHP Pütürge İlçe Başkanı Mustafa Aluç, Pütürge Tepehan Bölgesinde Yapılması Planlanan Büyükçay Barajı İle İlgili Açıklamada Bulunarak Yöre Halkına Yapılacak Baraj İle İlgili Hiç Bir Bilgi Verilmemesine Tepki Gösterdi.

Başkan Mustafa Aluç,  Bölgemize Yapılacak Olan Büyükçay Barajı  İle İlgili Yetkililerin Acilen Yöre Halkına Bilgi Vermesi Gerekir. Yöre Halkı ve Bizlerin Kafasında Çok Ciddi Soru İşaretleri Var.  Konunun Daha  İyi Anlaşılması Açısından Acilen Bilgilendirme Yapılmalı.. Yoksa Yarın Öbür Gün Bu Belirsizlik Ciddi Sıkıntılar Doğurabilir.

Başkan Mustafa Aluç’un açıklaması şöyle ,  Değerli bölge halkımız, bir kaç gün önce Tepehan’da yapılması planlanan ve son rütuşların yapılmasına gelmiş dayanmış baraj projesinde sadece kazma vurmak kaldı. En yakın bir zamanda baraj yapımı için yoğun çalışmalar başlayacaktır.

Ne varki yapılacak olan barajın; etüt, istimlak drenajları ve istimlak bedelleri hakkında henüz herhangi bir çalışma yapılmış değil. Yapılmışsa da bölgemizin ve mülk sahiplerine herhangi bir bilgilendirme yapılmıyor. Neden mağdur olacak insanlara bir bilgi verilmiyor açıkçası anlamakta zorlanıyoruz. Acaba mağduriyet boyutu sanılandan büyük mü şeklinde..

Lakin bir kaç gün önce muhtarlara tebliğ edilmiş bir bilgilendirme evrakı’nı alıp incelediğimizde herhangi bir net veri verilmemiş yine. Evrak öncelikle anlaşılır bir dilde yazılmamış. Ne demek istenildiği belli değil. Hangi araziler istimlak edilecek, istimlak edilecek alanların krokisi, mülk sahipleri ve bu mülkiyet sahiplerinin baraj altında kalacak toprak oranı gibi bilgiler verilmemiş. Sadece kabataslak ve karışık bir üslup kullanılarak bir nevi karışık olan kafamız daha da karışık hale getirilmekten öteye gidilmemiş.
Zaten bizler (bölge insanları olarak) barajın yapılacağını biliyoruz. Daha doğrusu biz bilmiyoruz çünkü kimse bizleri bilgilendirmiyor. Hiç bir yetkili Malatya tarafından köylü-muhtarları toplayıp bir açıklama yapmış değil. Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın tarafından ayda yılda bir atılan twitler sayesinde anlıyoruz bölgemizde geniş çaplı bir baraj projesinin oluşturulacağını.

Dolayısıyla insanlarımızın kafasın çok karışık. Hep bilindik o aynı soru işaretleri soruluyor. Haliyle bilgi verilmediği için bizlerde bir cevap veremiyoruz. Muhtarlar biliyor ve söylemiyorlarsa ona bir şey söyleyemeyiz. “Ne olacak? Hangi araziler suyun altında kalacak? İstimlak bedelleri ne kadar? Baraj yüzünden yaşadığımız topraklardan çıkarıldığımızda nereye ve nasıl gideceğiz?” benzer sorular en kısa zaman da muhakkak cevap beklemektedir.

Değerli büyüklerimiz. Devlet yetkilileri. Sizlerden istirhamımız en azından yapılacak mevcut Büyük Çay BARAJI ile alakalı olarak bölge halkımızın detaylı şekilde acilen bilgilendirilmesi gerekmektedir. “Hangi hukuki haklarımız bulunmakta, istimlak bedellerinin belirlenmesinde hangi kriterler esas alınacak, toprakları ve evlerini terk etmesi sorunu ile yüzleşecek insanlarımızın akıbeti ne olacak, bölgenin deprem ve diğer doğal affetlere karşı çok geniş ölçekli hangi jeolojik çalışmalar yapıldı, mağdur olacak insanlarımızın sadece arazi istimlak bedelleri harici herhangi bir maddi destek sağlanacak mı?” Vb sorulara açıklık getirilmesi amacıyla yetkili kurum ve kuruluşlarca bilgilendirme yapılması önem arz ediyor.

Bölgemiz halkının konunun takipçisi olması, herkesin bağlı bulunduğu muhtarlıkları bu yönde irtibat kurmaları ve en azından neyin ne olacağı yönünde sağlıklı bir bilginin elimize ulaşması İçin lütfen (biraz) duyarlılık gösterelim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.