DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Mustafa Canbay , Milyonlarca İnsan Açlık ve Yoksulluk Sınırının Altında Kaldı

Mustafa Canbay , Milyonlarca İnsan Açlık ve Yoksulluk Sınırının Altında Kaldı
thumbnail_gazete tasarımlarıD >REKLAM ALANI

Milyonlarca İnsan Açlık ve Yoksulluk Sınırının Altında Kaldı

Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay , Milyonlarca İnsan Açlık ve Yoksulluk Sınırının Altında Kaldı

Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay  İl Binasında  Malatya ve Türkiye Gündemini Değerlendirdi.

Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Mustafa Canbay’ın Açıklaması Şöyle ; “Muhterem arkadaşlar, değerli basın mensupları, ekranları başında bizleri takip eden kıymetli vatandaşlarımız;

Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyor, toplantımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için teşekkür ediyorum. İnsanımızın gerçek gündemini konuşacağımız bu toplantının, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Yılın ilk 3 ayını geride bırakarak; hem Nisan ayına hem de Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Eskilerin tabiriyle; “Hoşgeldin Yâ Şehr-î Ramazan…” diyoruz.

İnsanımızı birleştiren, ruhlarımızı bütünleştiren, kardeşlik şuurumuzu kavîleştiren, idrâkimizi artırıp, insafımızı depreştiren, yüreklerimizi güzelleştiren o muhteşem mânevî atmosferinle hoş geldin ey Mübârek Ay…

“Hoş bulduk” dedirtebilmek duasıyla ve bu manevi iklimin bizleri kuşatması temennisiyle; milletimizin ve tüm İslam âleminin Ramazan ayını tebrik ediyorum.

İktidar, 2022 Yılını da İyi Değerlendirmedi

Değerli arkadaşlar, kıymetli basın mensupları;

2021’in sonunda iktidarı uyarmıştık. 2022 yılının, tertemiz beyaz bir sayfa olarak önlerinde durduğunu, yeni bir başlangıç için önemli bir fırsat olduğunu belirtmiştik.

Şimdi yılın ilk üç ayı geride kaldı, Ramazan ayı geldi çattı; fakat maalesef görüyoruz ki iktidar, alışkanlıklarından vazgeçmiyor. İnsanımızın problemlerini gidermeye, ülkemizin sorunlarını çözmeye odaklanmak yerine; sadece iktidar sürelerini uzatmaya odaklandılar ve geldiğimiz noktada tıkandılar ve tükendiler…

Daha da vahimi artık insanımızı da yoruyor, ülkemizi de tüketiyorlar..

Vatandaşlarımız çok zorlu bir kışı geride bıraktı ama daha önce de belirttiğimiz gibi yediği bu ayazı unutmayacak, unutamayacak!

Şimdi önümüz bahar ve Ramazan… Yine çok zorlu günler insanımızı bekliyor; iktidar ise insanımızın feryadını duymazdan, yaşadığı problemleri görmezden gelmeye devam ediyor…

Çünkü; adeta bunu bir alışkanlık haline getirdi. İktidar Beceriksizliğine Bahane Uydurma Peşinde Gerçi koskoca 19 yılı heba edenlerden, 20. yıllarında başka ne beklenirdi ki?

Şimdi aklımızla adeta alay eder gibi, “19 yıl hazırlık süreciydi, şimdi yeni başlıyoruz” diyorlar! “Hazırlık süreciniz buysa, icraate geçeceğiniz yıllardan Allah ülkemizi korusun.” derler adama!

Düşünüyorum da inanın insanın aklı almıyor; Saadet Partisi olarak bizlere bırakın 19-20 yılı, Cenâb-ı Allah şöyle 20 ay, bir de bu denli güçlü bir iktidar dönemi nasip ettiğinde; Türkiye bambaşka bir noktaya gelir.

Nitekim, koalisyon dönemlerimizde çok kısa sürelerde hangi büyük işlere imza attığımız da bunun ispatıdır. Geçmiş dönemlerdeki her iktidarın başarısızlıklarına bir bahanesi olabilir, fakat Ak Parti iktidarının olamaz!

Nasıl olsun ki? Bu millet size ne istedinizse verdi, hiçbir iktidara nasip olmayacak bir süre boyunca ve tek başınıza hem de süper yetkilerle ülkeyi yönetiyorsunuz; hâlâ da beceriksizliğinize bahane arama, bulamadığınız için de uydurma derdindesiniz! Hep görüntüye odaklandınız…

Milyonlarca İnsan Açlık ve Yoksulluk Sınırının Altında Kaldı

Değerli arkadaşlar; iktidar bunu adeta huy edindi.

Her gün bir başka bahane, hatta düşman üretmeyi; daha da kötüsü dün düşman ilan ettikleriyle bugün can-ciğer kuzu sarması olup, dünkü dostlarını da bugünün düşmanı ilan etmeyi karakter edindiler…

Bir ev kurmanın maliyeti geçen yıldan bugüne en az %100 artmış…

Bekarlar evlenemiyor, evliler geçinemiyor; bunu neyle açıklayacaksınız?

Türk-İş’in Mart ayı verileri açıklandı; açlık sınırı 5 bin liraya, yoksulluk sınırı 16 bin liraya çıkmış.

Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 6 bin 500 lira; gıda enflasyonu da %76!

Asgari ücretliler ve emekliler başta olmak üzere milyonlarca insanın açlık, memurlar, işçiler, beyaz yakalılar, hatta evine 2-3 maaş giren milyonlarca aile de yoksulluk sınırının altında kalıyor;

bunu nasıl açıklayacaksınız? Biz söyleyelim; ancak ve ancak becereksizliğinizle! Mesele, rakamları büyütmek değil; hayat pahalılığına son vermek, enflasyonu kontrol altına alabilmektir.

Bakınız; geçen yıl asgari ücret 2825 lira iken bir asgari ücretli 220 litrenin üzerinde sıvı yağ alabiliyordu. Bugün asgari ücret 4250 lira olmasına rağmen yalnızca 70 litre civarında alabiliyor. 8 milyon emekli açlık sınırının altında yaşıyor maalesef. Emeklilerimizin büyük bir kısmı çalışmak için iş arıyor. Pek çok emekli artık faturalar ve kirayla baş edemediği için çocuklarının evinde yaşamaya başladı.

Devletten sosyal yardım alan ailelerin sayısı 2-2,5 milyondan; 4,5-5 milyona gelip dayandı! Ak Parti Yoksulluğu Geniş Bir Tabana Yaydı.

Yoksulluğu bitirme vaadiyle iş başına gelen Ak parti yoksulluğu geniş bir tabana yaydı. Orta sınıf çöktü, dar gelirli kesim daha da yoksullaştı.

Gelir dağılımındaki adaletsizlik çoğaldı, zengin ile fakir arasındaki makas kat be kat açıldı.

Halkın içinden geldiği imajını vermek için, göreve geldiği ilk yıllarda Keçiören’de mütevazı bir apartman dairesinde oturmayı tercih eden Cumhurbaşkanı, sırça köşküne taşındığı günden bu yana gerçekleri duymaz olmuş maalesef.

Millet Yeterli Beslenemiyor, Cumhurbaşkanı Manda Yoğurdu Tavsiye Ediyor

4 kişilik bir aile için sadece sağlıklı beslenme için yapılması gereken harcama tutarı 4-5bin lira…

Fakat ne yazık ki, kiraların ve faturaların arttığı, yeni zamların da yolda olduğu bu ekonomik darboğazda insanımız yeterince iyi beslenemiyor.

Siz vatandaşa manda yoğurdu ve bal yemelerini tavsiye ederken, insanımız en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor.

Çocuklar okula aç gidiyor. Derslerini düşünmesi gereken minik yavrularımız bile babalarının geçim sıkıntısını içlerinde taşıyarak gidiyorlar okula.

Sofralarda eksik, yüzlerde burukluk, evlerde endişe var.

Tüm bunlar iş başına geldiğinde 2023’te ilk on ekonomiye girmeyi vadeden ama bugün geldiğimiz noktada 2023’ü “sıkıntılı eşik” nitelendiren Erdoğan iktidarının yol açtığı büyük yıkımın eseri.

Cumhurbaşkanı gece yatmadan önce tok tutması için ne yemesi gerektiğini düşünürken; insanımızın aklında ertesi gün ne yiyeceği, faturalarını nasıl ödeyeceği, kirayı nasıl denkleştireceği var. Avrupa’ya En Çok İltica Başvurusu Yapan Ülkelerin Başında Geliyoruz

İnsanların geçim derdine sırtını dönen, iktidardaki ömrünü nasıl uzatabileceğinden başka hiçbir şeyi düşünmeyen Cumhurbaşkanı ve ortaklarının meydana getirdiği ekonomik kriz, maalesef insanları bu ülkeye küstürüyor.

Eurostat verilerine göre, Erdoğan’ın bizi kıskandığını iddia ettiği Avrupa’ya en çok iltica başvuru yapan ülkelerden biriyiz.

Her zaman olduğu gibi yine kötü bir istatistikte zirvede yer alıyoruz. Suriye, Afganistan, Irak ve Pakistan’ın ardından Avrupa’ya iltica başvurusunda bulunan ülkeler arasında 5. sıradayız.

Biz Saadet Partisi olarak, insanımızı yeniden ülkesiyle barıştırmak için varız.

Biz, ülkemizin problemlerine kalıcı çözümler üretmek için var

Biz, insanımızı insanca yaşatmak için varız.

Biz, açlık ve yoksulluk sınırının altında milyonlarca insanın hayata tutunmaya çalıştığı bu yoksulluk düzenine son vermek için buradayız. Bu duygu ve düşüncelerle toplantımıza katılımınız için sizlere teşekkür ediyor, ekranları başında bizleri takip eden kıymetli vatandaşlarımızı muhabbetle Selamlıyorum.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.