Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Sadıkoğlu “Reel Fiyat Farkı ve Tasfiye Hakkı” Talebinde Bulundu

Sadıkoğlu “Reel Fiyat Farkı ve Tasfiye Hakkı” Talebinde Bulundu
15.03.2022
99
A+
A-

Sadıkoğlu’ndan “Reel fiyat farkı ve tasfiye hakkı” talebi

Kamuya iş yapan müteahhitlerin ciddi bir kriz yaşadığını ifade eden Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Reel fiyat farkı ve tasfiye hakkı” talebini yineledi.

Pandemi süreci, yüksek döviz kurları, Rusya-Ukrayna savaşı ve diğer gelişmeler neticesinde emtia fiyatlarında yaşanan astronomik yükselişlerin inşaat sektöründe ciddi sorunlara sebep olduğunu ifade eden Başkan Sadıkoğlu, “Özellikle kamuya iş yapan birçok firmamız maliyetlerdeki fahiş artışlar sebebiyle iflasın eşiğine gelmiş durumda. Uzun süredir devam eden bu sorunları daha önce pek çok kez dile getirmiş, TOBB gündemine taşımış ve ilgili bakanlarımıza doğrudan iletmiştik. Ocak ayında Meclisten geçen “Ek Fiyat Farkı ve/veya Sözleşmelerin Devri” uygulaması maalesef beklentileri karşılamamış ve sektörün yaşadığı sorunlara çare olamamıştır” dedi.

Başkan Sadıkoğlu, “Mevcut koşullar göz önüne alındığında kamuya iş yapan müteahhitlerin işlerini bitirebilmeleri mümkün gözükmemektedir. Uygulamadaki fiyat farkı hesabında kullanılan genel endeks, sektördeki fiyat artışlarını yansıtmamakta veya yetersiz kalmaktadır. Ayrıca sektörün “tasfiye” talebinin uygulamaya konulmaması iflas ve fesihlerin de önünü açmakta bu durum sektördeki olumsuzlukların yanında hazineye de ciddi yük oluşturmaktadır. Firmalarımız penceresinden bu sorunlar göze çarparken, taleplerin karşılanmaması neticesinde kamu projelerinde meydana gelecek aksamalar da doğrudan vatandaşımızı etkileyeceği de bir gerçektir. Doğrudan veya dolaylı olarak onlarca farklı sektörü besleyen inşaat sektöründeki sorunlar birçok alt sektörde ciddi daralmalar yaşanmasına neden olmakta bu durum ekonomi ve istihdama da ciddi darbe vurmaktadır” dedi.

“ÖNCELİKLİ TALEBİMİZ REEL FİYAT FARKI VE TASFİYE HAKKI”

Reel fiyat farkı verilmesi ve “tasfiye” hakkı tanınmasının sektörün olmazsa olmaz talebi olduğuna vurgu yapan Başkan Sadıkoğlu; “Kamuya iş yapan ve mevcut koşullarda işlerini bitirmesi mümkün olmayan firmalarımıza tasfiye hakkı tanınmasının elzem olduğunu bir kez daha yineliyoruz. Hak edişlere yönelik fiyat farkı işin devamını da kapsamalı, 1 Ocak 2021 tarihi baz alınarak işin bitimine kadar reel oranda fiyat farkı verilerek işlerin bitirilmesi sağlanmalıdır. Hammadde ve maliyetlerdeki fahiş fiyat artışları ve finansal zorluklar nedeniyle taahhüt sürelerinde işini tamamlayamayan firmalarımıza ek süre tanınması da elzemdir. Bunun yanında yüzde 300’leri aşan fiyat artışlarının yaşandığı temel inşaat malzemelerinde geçici vergi indirimi uygulanması da sektöre ciddi katkı sağlayacaktır. 2021 yılı 1 Ocak’tan bugüne kadar yaşanan zorlu ekonomi koşullarında, daha büyük zararlar yaşanmaması için işi yapamayan müteahhitlerin ihale yasaklarının kaldırılması ve teminatlarının iade edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“FİNANSMANA ERİŞİM VE TEDARİKTE DE SORUNLAR YAŞANIYOR”

Kamu müteahhitlerinin finansmana erişim ve tedarik konusunda da sorunları olduğuna dikkat çeken Başkan Sadıkoğlu, “Firmalarımızla yaptığımız görüşmelerde özellikle finansmana erişim konusunda ciddi zorluklar yaşandığına şahit oluyoruz. Kamuya iş yapan müteahhitlerimizin hak edişleri konusunda yaşanan sorunlar bankalar nezdinde de olumsuz yorumlanmakta ve finansmana erişimleri zorlaşmakta. Gerek özel gerek devlet bankalarımızın bu süreçte firmalarımızı desteklemesi de büyük önem taşımaktadır. Bir diğer husus ise üreticinin ihracata yönelmesi ile iç piyasada ürün bulunmaması ve fiyatların giderek katlanması. Daha önce de konu ile ilgili çağrıda bulunmuş ve hem ihracatçımızı hem iç piyasayı ve sektörlerimizi koruyacak tedbirler alınması gerektiğini ifade etmiştik. Hem finansman hem tedarik konusunda ivedi çözüm ve destek adımları atılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Başkan Seçilen Oda Başkanlarını Ziyaret Etti

Başkan Sadıkoğlu: “Sorunlarımız ortak”

Esnaf Odası başkanlarına hayırlı olsun ziyaretinde konuşan Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Son zamanlarda esnaf Odası üyelerinin ve Odamız üyelerinin sorunları ortak. Maliyet artışları ve karlılık oranlarının dibe vurması tüm ticarethaneleri olumsuz etkiliyor” dedi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Ocak ayında yapılan genel kurul ile ilk kez başkanlığa seçilen Malatya Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer ve yapılan genel kurullarda yeniden başkanlığa seçilen Malatya Zahireciler Esnaf Odası Başkanı Bülent Artun, Malatya Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı İsmet Keklik ve Malatya Eski Ve Hazır Elbiseciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Tuncel’i ziyaret etti.

“ESNAF ODALARI İLE YAKIN TEMAS HALİNDEYİZ”

Ziyarette konuşan Başkan Sadıkoğlu, “Malatya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Malatya TSO olarak şehrimizdeki STK’lar ile yakın temas halindeyiz. STK’ların çok sesliliğini görüyor, şehre katma değer katacaklarına da inanıyoruz. Şehrimizin kılcal damarları olan esnaf odaları bizler için önemli. Bu şehri geliştirmek, ekonomisini büyütmek istiyorsak esnaf odası başkanlarımızın görüşlerine kulak vermemiz gerekiyor. Eğer esnaf odalarımıza değer verildiğinde motivasyonlarının yükseleceğine, işlerini geliştireceklerine ve kent ekonomisine daha fazla katkı sunacaklarına inanıyorum. Zaman zaman esnaf odası başkanlarımızdan bizlere gelen talepleri üst kurumlara iletiyoruz. Aslında esnaf odalarının üyelerinin ve bizim üyelerimizin sorunları son zamanlarda ortak. Maliyet artışları ve karlılık oranlarının dibe vurması sektörleri çok etkiliyor. Sektörlerin tüm sorunlarını dün olduğu gibi bugünde çatı kuruluşumuz TOBB başta olmak üzere ilgili bakanlıklara, kurum ve kuruluşlara aktarmaya devem ediyoruz. Ben oda başkanlarıma bizleri kabulünden dolayı teşekkür ediyor, yeni dönemlerinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Ziyaretten dolayı teşekkürlerini sunan Oda başkanları, Malatya TSO Başkanı Sadıkoğlu’nun çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirtti. Üyelerinin yaşadığı sorunlar hakkında bilgiler veren Oda başkanları, “Oğuzhan başkanımızın odamızı ziyareti bizleri çok memnun etmiştir. Kendisinin desteğine her zaman ihtiyacımız olacak, gerekli katkıyı vereceğine de inanıyoruz. Bizleri ziyaretinden dolayı şükranlarımızı sunuyorum” ifadelerini kullandılar.

Ziyarette, Malatya TSO Meclis Divan Üyesi Ayhan Altunok, Malatya TSO Meclis Üyeleri Eyüp Tav ile Mikail İkiz ve Malatya TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Harun Paşahan da yer aldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.