DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Sevkan ölümle tehdit ediliyor, polis ilgilenmiyor: Ölünce mi koruyacaksınız!

12.04.2018
132
A+
A-

Sevkan G., boşanmak istediği Özkan O. isimli erkek tarafından 15 yıldır şiddete uğradığını ve bu şiddetin yerini ölüm tehditlerine bıraktığını iddia etti. Sevkan G., evinin önünde silah sıkarak, babasının iş yerini yakarak kendisini öldürmeye teşebbüs eden Özkan O.’dan birçok kez şikayetçi olmasına rağmen, polislerin önlem almadığını söyledi. “Devlet ben öldükten sonra mı tedbir alacak?” diye […]

Sevkan G., boşanmak istediği Özkan O. isimli erkek tarafından 15 yıldır şiddete uğradığını ve bu şiddetin yerini ölüm tehditlerine bıraktığını iddia etti. Sevkan G., evinin önünde silah sıkarak, babasının iş yerini yakarak kendisini öldürmeye teşebbüs eden Özkan O.’dan birçok kez şikayetçi olmasına rağmen, polislerin önlem almadığını söyledi. “Devlet ben öldükten sonra mı tedbir alacak?” diye isyan eden Sevkan, ve annesi tüm kadınlara sesleniyor: “Adalet yok. Bana ses verin. Harekete geçmeye hazırım, yanımda olun ve birlikte hareket edelim.”
Erkekler yalnızca Mart ayında 25 kadını katletti. Katledilen kadınların yüzde 92’sinin koruma kararının olup olmadığı tespit edilemezken; yüzde 4’ünün uzaklaştırma kararı bulunuyordu. Kadın katliamlarının yarısı şüpheli ölüm olarak karşımıza çıkarken, kadınlar en çok en yakınındaki ya da tanıdıkları erkekler tarafından katledildi.
Sitemize konuşan Sevkan G. de sistematik şiddetten hayatta kalan binlerce kadından biri. Ancak ismi anıtsayaç’a yazılmadan tek umudu olan kadınlardan dayanışma bekliyor. Çünkü ölümle tehdit edilmesine, hatta buna ramak kalmış olmasına rağmen yetkililer tarafından bir önlem alınmıyor. Sevkan hem yaşananları anlatıyor hem de kadınlara “Ben hazırım, birlikte örgütlenelim” diye sesleniyor.
15 yıldır süren sistematik şiddet
Sevkan G., 15 yıldır evli olduğu Özkan O. isimli erkek tarafından sistematik şiddete maruz bırakıldığını ifade ederek Özkan O.’nın  yalnızca Sevkan G.’ye değil, Sevkan‘ın ailesi, komşuları ve çocuklarını da şiddet uyguladığını iddia ediyor. Kendisine, çocuklarına ve yakınlarına karşı yıllardır sistematik şiddet uygulayan Özkan O.’ya 30 Ekim 2017 tarihinde boşanma davası açan Sevkan G., Özkan’ın birçok kez ölümle tehdit ettiğini söyleyerek, yaşananları şöyle aktarıyor:
‘Devlet ben öldükten sonra mı tedbir alacak?’
“Her gece sitemizin önünde dolaşıyor, tehdit mesajları atmaya devam ediyor. Koruma kağıdına artık imza dahi atmayacağım. Ailemin evi dokuzuncu katta olmasına rağmen kendimi hâlâ güvende hissetmiyorum. Balkona çıkmaya korkuyorum. Her gün görüyoruz kadınlar erkekler tarafından katlediliyor. Devlet ben öldükten sonra mı tedbir almayı düşünüyor?”
‘Babasını öldürmeye kastetti’
Özkan O.’nun daha önce uyuşturucu satıcılığından üç yıl cezaevinde kaldığını aktaran Sevkan, şöyle devam ediyor: “Ama cezaevinden çıktıktan sonra hala uyuşturucu satıcılığına devam eden, babasını öldürmeye kastetmiş. Beni, komşularımı, ailemi, çocuklarımı tehdit eden birinin hâlâ dışarıda olması ve polisin savcının buna ses çıkarmaması hukukun düştüğü durumun açık göstergesidir.”
Özkan O.’nun evlerinin karşısında silah sıktığını ve üç gün sonra ailesinin iş yerini yaktığını söyleyen Sevkan, “Polise dahi defalarca ‘gelin sitenin kamera görüntüleri alın’ diyoruz, ‘Kalsın şimdi, siz müsait olduğunuzda güvenlik kayıtlarını flaşa atıp, mermiler ile bize getirirsiniz’  diyorlar” diye ekliyor.
Mermi kovanı ‘yeterli delil’ değilmiş
Tüm bu ölüm tehditleri sürerken annesi F. ile ellerinde mermi kovanları ve sitenin güvenlik kayıtlarıyla polise gittiklerini aktaran Sevkan, ancak polis tarafından ‘şikâyet için yeterli delil olmadığı’ iddiasıyla geri gönderildiklerini ve hiçbir önlem alınmadığını söylüyor.
Devletin bu tutumundan ötürü koruma talep edemediklerini vurgulayan Sevkan, onlarca kadın katliamının ardından koruma kararına da ümitli bakmadığını söylüyor.
‘Her gelene yardımcı mı olacağız, bekleyin’
Şikâyet üzerine bir defaya mahsus polis merkezine götürülen Özkan O.’nun X-Ray cihazı ve metal kapı detektörlerinden aranmadan cebinde bıçağı ile giriş yaptığına şahit olduklarını anlatan Sevkan, burada polislerin kendisine “Herkes şikâyet etmeye geliyor. Her şikâyette bulunana hemen yardımcı mı olacağız, gözaltı mı yapacağız? Bekleyin” dediğini aktarıyor:
Özkan O.’nun son olarak çocuklarının gözleri önünde kendini yakmaya  girişiminde bulunduğunu aktaran Sevkan G.,  boşanma sürecinde kendisi ve çocukları için kadınlara çağrıda bulunuyor:
Sevkan’dan kadınlara: Adalet yok, ben hazırım, örgütlenelim
“Bana ses verin. Harekete geçmeye hazırım, yanımda olun ve birlikte örgütlenelim. Feministlere, kadın örgütlerine, kadın hakları savunucularına malatya habersaati aracılığıyla sesleniyorum: Adalet yok, gerçekten adalet yok. Tüm kadınlar benim yaşadıklarımı görüp adaletin olmadığını görebilirler. Ben 15 yıl şiddet gördüm. Eşimin korkusundan hiç kimse, kendisinden şiddet gören anne ve babası dahil sesini çıkaramadı. Polise gidince de şikâyet eden yine biz kadınlar oluyoruz. Suçlu serbestçe dolaşıyorken, şiddete maruz kalmamıza rağmen ifadeye çağrılan, delilleri toplayın denilen bizler oluyoruz.”
Sevkan’ın annesi: Fişek patlattı, silah sıktı, polis ilgilenmedi
Sevkan’ın annesi F., de kızı Sevkan ve  torunları için endişelendiğini söylüyor:  “Torunlarıma tehdit mesajları atıyor. Geçen gün torunuma ‘Kızım sana sürprizim var balkona çıkın’ dedi. Çocukları odaya kapattım psikolojileri bozulmasın diye ve balkona çıktım ki ne göreyim, sitenin karşısında elinde havai fişek patlatıyor. Aradan bir saat geçmeden site girişinde silah sesi geldi.
Polisi aradığımda olay yeri inceleme gelip bir iki kare fotoğraf alıp gidiyor. Polisi arayıp mermi kovanı topladığımızı ve sitenin güvenlik kayıtlarını almak için gelmeleri gerektiğini söylediğimde de ‘Kalsın şimdi, siz müsait olduğunuzda güvenlik kayıtlarını flaşa atıp, mermiler ile bize getirirsiniz’ denildi.”
‘Gözaltı yapmadınız, iş yerimizi yaktı, ne delil gerekiyor?’
F., Sevkan’ın 15 yıldır maruz kaldığı şiddetin şimdi ölüm tehdidiyle devam ettiğini, ancak yetkililerin sessiz kaldığını vurgulayarak, şöyle devam ediyor: “Ben de şimdi polise soruyorum; gözaltı yapmadığınız kişi olaydan üç gün sonra iş yerimizi yaktı. Şimdi ne delil gerekiyor, ne istiyorsunuz? Fail hala dışarıda, bize tüm yaptıklarına rağmen hala dışarıda ve evimizin etrafında dolaşıyor. Cumhurbaşkanı, Malatya’nın milletvekilleri, belediye başkanı, emniyet müdürü, hukuk nerede, adalet nerede? Varsa bir adalet o zaman bana da kanıtlasınlar.”
‘Biz hazırız, kadınlarla öz savunmamızı gerçekleştirelim’

F. yaşananların sonucunda tüm kadınlara sesleniyor: “Tüm dünya kadınlarına, kadın hak savunucularına sesleniyorum: Bu erkeklerin yaptıklarına artık dur deme vakti. Ben ve kızım harekete geçmeye hazırız, gelin birlikte örgütlenelim ve bu gidişatta dur diyelim”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.