Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Şevket Keskin, Malatya’da Hangi Taşı Kaldırsanız Şimdi Şelale Yerine Bir Damla Şirketi Çıkıyor

Şevket Keskin, Malatya’da Hangi Taşı Kaldırsanız Şimdi Şelale Yerine Bir Damla Şirketi Çıkıyor
21.02.2022
418
A+
A-

(MESOB) Başkanı Şevket Keskin,  Malatya’da Hangi Taşı Kaldırsan Herkesin Bildiği Gibi AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahta’lının  Bir Damla Adlı Şirketi  Çıkıyor.  Allah Peygamber Diyorlar Malı Götürüyorlar

Keskin’den çok sert açıklama… ”Yazıktır, günahtır;  şeker satışında özel şirketi aradan çıkartın”

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatya Şeker Fabrikasında üretilen şekerin 3 el değiştirdikten sonra özel bir şirket tarafından piyasaya pahalı bir şekilde sunulduğunu açıklayarak,  “265 TL’lik torba şekeri  bugün 400 TL’nin üzerinde görüyorlar, yarın 1 ay geçtikten sonra şekeri 500 TL’den paketleyerek satacaklar.” dedi.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, beraberinde Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren ve esnaf odası başkanları ile birlikte düzenlediği toplantıda basın mensupları ile bir araya gelerek, Malatya Şeker Fabrikasında üretilen şekerin direk esnafa ve imalatçılara değil de, özel bir şirket aracılığı ile piyasaya pahalı bir şekilde sunulmasına tepki gösterdi.

MESOB Başkanı Şevket Keskin, “Esnaf ve sanatkarlarımızın karşılaşmış olduğu en büyük sorunların başında Elektrik doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan yapılmış olan zamların en az yüzde 50’sinin geri çekilmesini talep ediyoruz. Malatya’mızdaki tüm Esnaf Odası başkanlarımız ile birlikte yaşamış olduğumuz sorunları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a aktarmak istiyoruz. Bu konuda randevu talebimiz olacak. Eğer bize randevu verirlerse Sayın cumhurbaşkanımızı tüm Esnaf Odası Başkanları ile birlikte ziyaret etmek istiyoruz.” dedi.

-“Seçimden sonra Malatya Şeker Fabrikasını almak için cüret edecekler”

Keskin, Malatya Şeker Fabrikasını üretmiş olduğu şekeri direk esnafa ve imalatçılara değil de özel şirket üzerinden piyasaya sürmesine tepki göstererek, “Sümerbank satıldı gitti. Arkasından Tekel sigara fabrikası gitti. Malatya Şeker Fabrikasında esnafımızın yararlandığı bir şeker vardı, Malatya’da üretilen, Malatya’da tarımı yapılan. Şekeri’de Malatya esnaf ve sanatkar camiası içerisinde bu işi yapan satıcısından tutun bakkalına kadar torbayla şeker alıp piyasaya ucuz bir şekilde dağıtma imkanımız vardı. Ama bu son zamanlarda öyle bir şey oldu ki Türk Şeker, şekeri Türkşeker Tarım A.Ş.’ye devrediyor, bu şirkette paketlemesini yapacak, hizmetini görecek özel bir şirkete devredecek. O özel şirkette dönecek şekeri Malatya halkına ve Malatya esnafına satacak. Hani şunu söylüyorlardı, tarladan vatandaşa diye. Ama bugün öyle bir şey oldu ki 3 eli değiştirdikten sonra vatandaşın sofrasına gelecek. Bu şirketi hepiniz biliyorsunuz. Hangi taşı kaldırsak bu şirket altından çıkıyor. İnsan biraz utanır, biraz sıkılır, biraz haya eder. Doymadınız. Bakın Sürgü’ye gidin bir tarafını satın almışlar. Açık söylüyorum, basının önünde söylüyorum; seçimden sonra Malatya Şeker Fabrikasını almak için cüret edecekler. Ama şunu iyi bilsinler; Malatya Şeker Fabrikasını almaya kalktıkları zaman, Malatya halkı olarak, esnaf olarak biz sonuna kadar direneceğiz. Malatya’da başka bir şey elimizde kalmadı. Bir Malatya Şeker Fabrikası kaldı, TCDD 5. İşletmeyi de satarlar da, işletecek treni bulamazlar.” İfadelerini kaydetti.

-“Yazıktır, günahtır. İnsan biraz haya eder. Esnafın elindeki şekeri nasıl olurda alıp özel şirkete verirsiniz? Esnaf ne yapacak?”

Keskin şöyle devam etti; “Malatya’nın değerlerine gerçekten sahip çıkalım, bakın bugün biz bakkal olarak şeker alamıyoruz. Gideceksin o şirketten alacaksın. 265 TL’lik torba şekeri bugün 400 TL’nin üzerinde görüyorlar, yarın 1 ay geçtikten sonra şekeri 500 TL’den paketleyerek satacaklar.  Malatya’da neden özel şirkete bayilik verdiniz? Malatya Şeker Fabrikasını içerisinde zaten satış mağazası açmıştınız. Bir milletvekilimizde gidip reklamını yaptı. Bugün o mağazayı da kapattınız yada günlük açılış saatini düşürdünüz. Hani halka satış yapıyordunuz? Farikadan halka satış yapacaktınız, ne oldu? 3 tane şirket el değiştirerek bir şirkete verdiniz. Şirketin adını hepiniz biliyorsunuz; açık söylüyorum Birdamla adlı şirket. Nerede taşı kaldırsanız altında çıkıyor. Yeter yahu, insan bir doyar. Kendilerinin adı damla ama şelale gibi götürüyorlar. ‘Allah’ diyorlar, ‘peygamber’ diyorlar, ‘Eyvallah’ deyip götürüyorlar. Malatya ile oynamaya kimsenin hakkı yok. Siyasetçi değil kim olursa olsun. Sonuna kadar mücadele edeceğiz, Malatya’da bir şey kalmadı, satacakları bir yerde kalmadı. Tamamen Malatya’yı satalım, çıkalım, hepimiz kiracı olalım. Yazıktır, günahtır. İnsan biraz haya eder. Esnafın elindeki şekeri nasıl olurda alıp özel şirkete verirsiniz? Esnaf ne yapacak? Elektrik parası almış başını gidiyor kirayı geçiyor. Doğalgaz, akaryakıt başını almış gidiyor. Bağ-Kur primleri almış başını gidiyor. Esnafın elinde kalan, Malatya’da ürettiği, Malatya’nın özmalı, milli serveti olan şekeri alıp 3 şirket üzerinden piyasaya sunacaksın.”

-“Şeker direk halka satılsın”

AK Parti ve tüm partilerin il başkanlarını göreve davet eden MESOB Başkanı Şevket Keskin, “Başta AK Parti İl Başkanı olmak üzere bütün siyasi partileri hepsini bu işe direnmesi lazım, Bu şekerin o şirketten alınması ve direk halka satılması lazım. Yarın bunlar çıkıp bu milletten ve bu esnaftan oy isteyecekler. Nasıl isteyecekler?  “Elimizdeki bir şekeri de aldınız” diyecekler. Bu gelişmelerden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın haberi yoktur, gerçekten haberi yok. Haberi olsa bu işe el koyar. Ankara’ya gidip bu işi sonuna kadar takip edeceğim.” İfadelerini kaydetti.

-“Vekilde olabilirsin, başkanda olabilirsin, ne olursan ol, ama fakir fukaranın hakkını yeme”

Keskin konuşmasına şöyle devam etti; “TİGEM’de böyle oldu. Eğer basın Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin üzerine düşmesiydi, bugün satılmıştı. Hani TİGEM zarar ediyordu? Bugün TİGEM bir atıyla oranın yıllık masrafını karşılıyor. Yazıktır, Malatya’nın değerlerini peşkeş çekmeye kimseni hakkı yoktur. Vekilde olabilirsin, başkanda olabilirsin, ne olursan ol, ama fakir fukaranın hakkını yeme, Allah bunun hesabını senden soracak. Biz oda başkanları olarak Malatya ve esnafımız için elimizden geleni yapacağız. Elimizde imkan varsa tekrar bu imkanları kazanalım, imkan yoksa da çıkıp boynumuzu bükük teslim olalım. Ama bizim teslim olmaya niyetimiz yok. Bugüne kadar olmadık, bundan sonrada esnaf ve sanatkar kimseye teslim olmaz. 15 Temmuz hain darbe girişiminde gördünüz, Bismillah deyip dükkanımızı açtık, gece gelip nöbete durduk. Bizim gibi duranlar yoktu, siyasetçiler konuşup konuşup çekip evlerine gittiler. Ama esnaf sokakta yattı. Vatanımız için, bayrağımız için, ezanımız için esnaf ve sanatkar kesimi canını vermeye her zaman hazırdır.”

-“Esnaf Odası başkanlarının hepsi milletin iradesiyle geldi”

Kendisinin Şeker Fabrikasının özelleştirilmeye alınmasına, Tekel Sigara Fabrikasının satılmasına ve Sümerbank’ın özelleştirilmesine de zamanında karşı çıktığını hatırlatan Keskin şöyle devam etti, “Biz hiçbir zaman geri durmadık, hiçbir zaman karnımızdan konuşmadık, asla karnımdan konuşmam. Esnaf Odası  başkanlarının hepsi milletin iradesiyle geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızda ifade ediyorlar, milletin iradesinin üzerinden irade yoktur’ diye. Esnaf odası başkanlarımızda milletin iradesiyle göreve gelmiştir. Bunun üzerinden başka bir irade yoktur. Esnaf odası başkanları olarak hem Malatya’nın hem de esnafın meselelerini korumak bizim boynumuzun borcu.” şeklinde konuştu.

Esnafın ve her kesimin ekonomik anlamda bir sıkıntı içinde olduğunu, bunun hükümet tarafından da kabul edildiğini belirten Keskin, “Umudumuz var, çünkü bu memleket bizim, bu devlet bizim, bu cendereden çıkmak zorundayız. Çok cendere atlattık” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.