DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

VALİ BARUŞ BAŞKANLIĞINDA BATTALGAZİ MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI

VALİ BARUŞ BAŞKANLIĞINDA BATTALGAZİ MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI
02.03.2019
82
A+
A-

 

Vali Aydın Baruş, Battalgazi Kaymakamlığı Toplantı Salonunda başta genel güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ile ilgili muhtarlarla toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya İlçe Kaymakamı Abdül Kadir Duran, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Karataş, Kurum Müdürleri, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Mahalle Muhtarları katıldı.

Battalgazi İlçe Kaymakamı Abdül Kadir Duran’ın selamlama konuşmalarının ardından Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmasında: “Battalgazi ilçemiz Malatya’nın, ülkemizin gözbebeği ilçelerinden birisi. Hem biz yöneticiler hem de siz muhtarlar olarak bu topraklarda canlarını feda etmiş ve bu ülkeyi bize vatan kılmış atalarımızın bıraktığı manevi mirasa uygun bir şekilde ülkemizi kalkındırmak için, evlatlarımızı refah içerisinde bir ülkede yaşatmak için her geçen gün daha fazla çaba şart etmemiz, çalışmamız gerektiğini çok iyi idrak etmemiz lazım.

MUHTARLARLA YAPTIĞIMIZ TOPLANTILARI ÖNEMSİYORUZ

Değerli Muhtarlarımız bu toplantıları sizlerle sadece problemlerinizi, sorunlarınızı dinlemek için değil aynı zamanda birlikte olmak, sizlerle tanışmak ve ileride yapacağımız işlerde sizlerle ne kadar yakın olursak onun o kadar başarı getireceğini düşünerek, hep beraber olmak anlamında önemsiyoruz. Çünkü burada dile getirilen hususlar burada problem olarak aktarılan mevzular vatandaşımızın gündemini teşkil ediyor. Sizler de vatandaşımızın birinci elden ilk temsilcisi olarak, ilk sözcüsü olarak bizlere aktardığınız hususlarda vatandaşımızın nabzını yansıtıyorsunuz. Biz bu sayede vatandaşımızın gerçek problemlerine, sorunlarına vakıf olabiliyoruz.

VATANDAŞIMIZIN MEMNUNİYETİNİ SAĞLAMAK İÇİN ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM.

Bunu gerçekleştirmek için de sizlerle birlikte hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda sizin bize aktardığınız sorunları teke tek takip etmek onlarla ilgilenmek bizim vazifemiz.

BİZLERİN KAPISI HER ZAMAN SİZLERE AÇIK

Mahalle muhtarlarımızın çok daha aktif çalışmasını, vatandaşlarımızla hep birlikte olmasını, onların sorunlarına sahip çıkmasını ve bunları gerek Belediyeler nezdinde, gerek Kaymakamlık, Valilik nezdinde dile getirmelerini çok önemsiyoruz. Nitekim muhtarlarımızda bu anlamda vazifesine çok bağlı. Bizlere gelmenizden, bizlere bir bire konuları aktarmanızdan bunu anlıyoruz. Bizlerin kapısı her zaman sizlere açık. Bir Muhtar Valinin, Kaymakamın yanına geldiğiniz zaman, makamına geldiğiniz zaman o kapı asla yüzüne kapanmamalı. Zaten sizin yüzünüze kapanan kapı vatandaşın yüzüne kapanmış demektir. O açıdan bizim kapımız her zaman açık, yeter ki biz yerimizde olalım, orada bulunduğumuz müddetçe sizlerle mutlaka görüşürüz.

 

MAHALLENİN HUZURUNU KAÇIRAN HER ŞEY SİZİNDE HUZURUNUZU KAÇIRMALI

Değerli Muhtarlarımız gerçekten üzerinize düşen sorumluluklar ağır çünkü siz Muhtarlarımızı öncelikle devletimizin en uç noktadaki temsilcileri olarak görüyoruz. Bu noktada vatandaşımızın huzur ve güvenlik içerisin de yaşaması, akşam yattığında başını yastığa huzur içerisinde koyabilmesi bakımından Muhtarlarımızın çok önemli işlevi var. Polisimizin, Jandarmamızın vatandaşımızın huzuruna yönelik yapacağı görevlerinde sizler birebir yardımcı olmalısınız. Mahallenin huzurunu kaçıran her şey sizinde huzurunuzu kaçırmalı. Yöneticilik budur, yani hitap ettiğiniz topluma karşı bir sorumluluğunuz var. Eğer bir toplumda bir huzursuzluk bir rahatsızlık varsa o rahatsızlığı birebir içerinizde, gönlünüzde hissetmeniz lazım ki bu sorumluluk bilinciyle iyi bir görev yaparsınız. Burada bütün daire amiri arkadaşlarla yaptığımız toplantılarda birebir söylüyorum millet bizlere bu görevleri

verdiyse bu görevlere seçildiysek bunun karşılığını mutlaka milletimize karşı ödemeniz lazım. Bu bilinç ve sorumluluk şuurunda olmazsak gerçekten bu göreve ihanet etmiş oluruz. Bunun sorumluluk bilincini yüreğimizin derinliklerinde hissedersek ülkemiz çok daha güzel günlere doğru devam eder.

İLİMİZ GENELİNDE TOPLAMDA 175 MAHALLE BEKÇİMİZİ GÖREVE BAŞLATTIK

Hükümet Konağına geldiğimde Mahalle Bekçilerimiz vardı, onları ziyaret ettim. Şimdi ilimiz genelinde toplamda 175 Mahalle Bekçimizi göreve başlattık. Battalgazi ilçemizde de 71 Mahalle Bekimizi göreve başlattık. Bundan sonra Bekçilerimiz sizlerle birlikte çalışacaklar ve daima irtibat halinde olacaksınız. Vatandaşımız geceleri artık güven içerisinde olacak o düdük sesini duyduğu zaman artık potansiyel suçlular işleyebilecekleri suçlardan kaçınma gereği duyacaklar. Böylece de vatandaşımız huzur ve güven içerisinde gecesini geçirecek. Bekçiler aynı zamanda polisimizin birebir yardımcısı olacak. Mahallelerinizde Okul Aile Birliği Başkanlarımızla, Okul Müdürlerimizle birlikte, çocuklarımızın güven içersinde okullarına gidip gelmeleri, okullarımız çevresinde çocuklarımıza kötülüğü dokunabilecek kişilerin kesinlikle bulunmaması, uzaklaştırılması çocuklarımıza zarar verecek maddelerin özellikle uyuşturucu maddelerin satışını yapanlara asla ve asla göz yumulmaması, böyle bir şey tespit edildiği zamanda en şiddetli bir şekilde o kişilere müdahale edilerek onların yakalanmasının ve mahkeme önüne çıkarılmasının sağlanması noktasında elbirliğiyle çalışacağız. Gençlerimizi, çocuklarımızı bekleyen en büyük tehlikelerden birisi başta uyuşturucu belası ve diğer zararlı alışkanlıklar. Eğer biz bunlara karşı gerekli tedbirleri zamanında almazsak, göz yumarsak komşumuzdan birisine, yakınlarımızdan birinin çocuğuna veya kendi çocuğumuza bu musibet isabet edebilir, geleceğimizde karanlık olur. Bu anlamda sizlerin de hem güvenlik anlamında hem de vatandaşımızın birebir elinden tutan yardımcıları olarak, devletimizin sağlamış olduğu imkânlara ulaşmasını temin eden el olarak rolünüzü çok önemsediğimizi belirtmek isterim.

MUHTARLARIMIZ SEÇİM SÜRECİNDE UZLAŞTIRICI OLUN

Tabi Muhtarlık çok önemli bir statü haline geldi. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sizleri Külliyede birebir kabulleri ve muhtarlık statüsünde yapılan düzenlemeler neticesinde sosyal güvenceye kavuşulması, mali haklarının tanınması sayesinde artık muhtarlık çok önemsenen bir müessese haline geldi. O yüzden muhtarlık seçimleri de nispeten ciddi bir rekabet içerisinde geçecek. 31 Mart Mahalli İdareler seçim sürecinde uzlaştırıcı olmaya gayret edin. Vatandaşlarımız arasında bir takım düşünce ayrılıklarından dolayı huzursuzluk çıkmasına müsaade etmeyin. Çünkü o mahallenin en önde gelen kişileri sizsiniz. Anlaşmazlıklarda daima hakem rolünü oynamanız lazım. Bir tartışmanın, bir çekişmenin tarafı olmamanız lazım. Vatandaşımız güven içerisinde özgür iradesiyle seçimlerde rahat rahat oyunu kullansın, iradesini sandığa yansıtsın. Bu seçimlerin tüm muhtarlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.