Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya °C

Vali Şahin, 2022’de 1.068 Hırsızlık Olay Aydınlatıldı ve  1.154 Şüpheli Şahıs Yakalandı

Vali Şahin, 2022’de 1.068 Hırsızlık Olay Aydınlatıldı ve  1.154 Şüpheli Şahıs Yakalandı
17.01.2023
58
A+
A-

2022 yılı içerisinde Malatya’da Evden Hırsızlık, İş Yerinden ve Kurumdan Hırsızlık, Oto Hırsızlığı, Otodan Hırsızlık, Açıktan Hırsızlık, Motosiklet Hırsızlığı ve Diğer Hırsızlık olayları ile ilgili 1.068 olay aydınlatıldı ve  1.154 Şüpheli şahıs yakalandı.

 Malatya Valisi Hulusi Şahin ve  Malatya İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren Malatya Geneli 2022 Yılı İçerisinde Çökertilen ve Aydınlatılan Hırsızlık Olayları İle İlgili Birlikte Açıklamada Bulundu.

 Malatya Valisi Hulusi Şahin 2022 Yılında Malatya’de Gerçekleşen Hırsızlık Olayları İle İlgili Şu Açıklamada Bulundu; 

21.11.2022 ve 29.12.2022 tarihleri arasında İlimizde 7 ayrı GES ( Güneş Enerji Sistemleri) kablolarının çalınması olayı ile ilgili ‘‘mobil hırsızlık şebekesinin’’ il dışından gelerek ilimizde hırsızlıkları gerçekleştirdikleri tespit edilmiş, bu şebekenin deşifre edilerek yakalanabilmesi amacıyla Valiliğimiz koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğünce projeli çalışma başlatılmış, yapılan çalışmalarda;

Olayları gerçekleştiren şüphelilerin organize bir biçimde çalıştıkları, hırsızlık şebekesinin lideri konumundaki şüphelinin talimatları ile hareket ettikleri, çalmış oldukları kabloları il dışında sattıkları tespit edilmiştir. şüpheliler ilimize geldikleri günlerde yakalanmamak için oto hırsızlık olayı gerçekleştirerek çalınan malzemeleri bu araçlarla taşıyarak meskun mahal dışında kendi araçlarına yükleyerek ilimizden ayrıldıkları anlaşılmıştır.

Malatya adli makamlarından alınan mahkeme kararları ile yapılan teknik, fiziki ve saha çalışmaları neticesinde 2023’ün yılbaşı gecesi düzenlenen 13 ekip ve 80 personelin katıldığı planlı operasyonla 8 şüpheli çaldıkları kablolarla beraber suçüstü yakalanmıştır. Şüphelilerin ilimizde maddi değeri 6 milyon TL olan 4 ayrı oto hırsızlığı ve 7 Güneş Enerji Santralinden kablo hırsızlığı olmak üzere toplam 11 olayı gerçekleştirdikleri tespit edilmiş, yakalanan 8 şüpheli sevk edildikleri Adli Makamlarca tutuklanarak Cezaevine teslim edilmiş, çalınan malzemeler adli emanete alınmıştır.

Planlı ŞAHİN 44 Operasyonu

İlimizde son 1 (bir) yıl içerisinde meydana gelen ve özellikle vatandaşa hizmet akışını sağlayan kamu kurumlarına (Türk Telekom – Tedaş gibi ) ait nakil hattı kablolarının kesilmesi suretiyle çalınması ve ayrıca ilimizde farklı bölgelerde meydana gelen diğer hırsızlık olaylarının şüphelilerinin tespit edilmesi amacıyla;

İl Emniyet Müdürlüğünce hırsızlık olaylarının meydana geldiği bölgelerde yapılan incelemelerde; kamuya ait nakil hatlarında bulunan kabloların özel aparat yardımı ile kesildiği, olayların güvenlik kamera sisteminin olmadığı alanlarda gerçekleştiği ve hırsızlık olan bölgelerde ikamet eden vatandaşların iletişim özgürlüklerinin kısıtlandığı ve telafisi olmayan mağduriyetlerin yaşandığı görülmüştür.

Bu kapsamda; İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan araştırmalar, saha çalışmaları ve alınan bilgilerde nitelikli hırsızlık olaylarını gerçekleştiren şahısların, genelde kırsal bölgelerde bulunan mahallerde çalmış oldukları kabloları yakmak sureti ile içerisinde bulunan kolay paraya çevrilebilen bakırları çıkarttıkları, ayrıca şahısların kablo haricinde Hırsızlık olayı gerçekleştirdikleri ( İnşaat sahaları, Açıktan Hırsızlık), şahısların geçimlerini bu şekilde haksız kazanç ile temin ettikleri, eylemleri organize bir şekilde gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir.

Olayları gerçekleştiren şüphelilerin organize bir biçimde çalıştıkları tespit edilmiş olup, Malatya adli makamlarından alınan mahkeme kararları ile yaklaşık 3 ay süren teknik, fiziki ve saha çalışmaları neticesinde toplam 10 farklı faili meçhul olayın 12 şüphelisi 16/01/2023 günü saat: 06.30 Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı 32 ekip ve 180 personelin katılımı ile yapılan eş zamanlı planlı operasyon ile yakalanmış, 11 adres (ikamet ve işyeri) ve 4 araç da yapılan aramalarda değişik kalibrede 14’ü kısa dipçikli olmak üzere 20 adet tüfek – 1 adet 7*65, 4’ü 9 mm olmak üzere 5 adet tabanca – çok sayıda saldırı amaçlı kesici alet – fişek – av tüfeği kartuşu – çok sayıda tabancaya ait mekanik parça – 10 gr metamfetamin uyuşturucu madde – 1 adet tarihi eser olarak değerlendirilen yüzük – 2 adet çalıntı motosiklet – 1 adet çalıntı oto ve bol miktarda çalıntı malzeme (su motorları, inşaat malzemeleri, hilti, çim biçme makinası, su tesisat malzemeleri, Türk Telekom’a ait başta olmak üzere yüzlerce metre bakır kablo) ele geçirilmiştir. Şüphelilerin çalmış oldukları malzemelerin yaklaşık değerinin 320.000,00 TL civarında olduğu anlaşılmış olup şüpheli şahıslar ile ilgili adli işlemler devam etmektedir.

Bu iki projeli operasyonla ilimizde ki 21 hırsızlık olayı aydınlatılarak mağdur kurum ve şahısların mağduriyetleri giderilmiş, bu şebekelere ait ele geçirilen silahlarla işlenmesi muhtemel olayların önlenmesi sağlanmıştır.

İlimizde yapılan çalışmalar sonucunda:

2022 yılı içerisinde Evden Hırsızlık, İş Yerinden ve Kurumdan Hırsızlık, Oto Hırsızlığı, Otodan Hırsızlık, Açıktan Hırsızlık, Motosiklet Hırsızlığı ve Diğer Hırsızlık olayları ile ilgili;

1.068 olay aydınlatılmış, 1.154 şüpheli şahıs yakalanmış,

 311 şahıs çıkarıldığı Adli Mercilerce tutuklanarak Cezaevine teslim edilmiş, 136 şahısta Adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Evden Hırsızlık olayları 2022 yılında 2021 yılına oranla % -18,8 azalış ( ülke ortalaması %2,3) göstererek ilimiz ülke sıralamasında azalış oranında ilk 10. sırada yer almıştır. Oto ve Otodan Hırsızlık olayları 2022 yılında 2021 yılına oranla % -11,3 azalmıştır.

Evden Hırsızlık olaylarında 2022 yılında % 76,5, İşyerinden Hırsızlık olaylarında ise % 82,4 aydınlatma oranı yakalanarak ülke ortalamasının üzerinde başarı sağlanmıştır.

Kamu düzenin sağlanması ve huzurun temini için ilimizde çalışmalarımız devam etmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.